Poradňa - otázky a odpovede

/ Poradňa

Poradňa - otázky a odpovede

Otázka :
Mám Varixy užívam Mobivenal 2 krát denne jednu tabletu, ale príliž mi nepomohol viete mi poradiť ako by som mala postupovať v zmene liečby? Jana, Poprad 44 rokov

Odpoveď :
Dobrý deň,
Ochorenie žíl dolných končatín patrí medzi chronické ochorenia. Liečba býva spravidla celoživotná. Z uvedeného je obtiažne posúdiť v akom štádiu je u Vás ochorenie. U žien môže súvisieť aj so zmenou hormonálnej aktivity žien. Pri liečbe varixov platia nasledovné pravidlá. Predovšetkým treba upraviť životosprávu, odstrániť možné rizikové faktory (fajčenie...), prijať režimové opatrenia (pohyb, polohovanie, kompresívna liečba), užívať farmakologickú liečbu (venofarmaká) a v niektorých pokročilých prípadoch sa musí aplikovať chirurgická liečba. Ak nie ste spokojná s efektom Vašej aktuálnej liečby, je možné zmeniť používaný prípravok obsahujúci flavonoidy. Pre dobrý účinok flavonoidov je dôležitá mikronizácia častíc (t.j. "rozdrvenie" na menšie častice pre lepšie vstrebávanie), uvedené parametre dobre spĺňa napr. voľnopredajný doplnok výživy Venalex príp. Detralex (tu ale ide o liek viazaný na predpis, je to originálny prípravok). Ak si vyberiete Venalex, doporučujem Vám ho dávkovať 1x denne, lokálne môžete naniesť na postihnuté miesto 2-3 denne Ibalgin duoeffect krém a doporučujem rovnako kompresívny obväz alebo punčochy a súčastne upraviť životosprávu. V prípade nezlepšenia vyhľadajte lekársku konzultáciu u špecialistu.

Tím S.O.S lekárne 

 

Otázka :
Dobrý deň, užívam atorvastatín na cholesterol, lekár mi odporučil kúpiť si v lekárni nejaký koenzým Q10, myslíte si, že je to potrebné? ďakujem za odpoveď. Emil.

Odpoveď :
Dobrý deň,
Užívanie koenzýmu Q10 počas liečby atorvastatínom je na mieste a lekárnička Vám odporučila jeho užívanie správne. Atorvastatin znižuje tvorbu cholesterolu v ľudskom organizme, ale súčasne znižuje tvorbu koenzýmu Q10. Koenzým Q10 má priamy antiaterogénny účinok a zmenšuje tvorbu aterogénnych plátov v cievach, hlavne v aorte. Koenzým Q10 je účinný pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení a signifikantne zlepšuje klinické parametre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Nakoľko Váš hlavný liek na liečbu dyslipidémie znižuje tvorbu prospešného koenzýmu Q10 v ľudskom organizme vyžaduje sa jeho suplemnetácia vo forme výživových doplnkov. Odporúčame Vám vybrať si v lekárni výživový doplnok s obsahom 30mg koenzýmu Q10 zo širokej palety prípravkov dostupných na trhu a užívať jednu tabletu denne.

Tím S.O.S lekárne 

 

Otázka :
Dobrý deň, mám dieťa, ktoré trpí častými infekciami sprevádzanými vysokými horúčkami , ktoré niekedy dosahujú aj 40 stupňov celzia. Na znižovanie teploty používame sirup s obsahom paracetamolu a chladivé zábaly, kedy dieťa zakryjeme s mokrým uterákom a perinou. Teplota sa mu však neznižuje tak ako by sa mala po týchto zábaloch a musíme s dieťaťom utekať na pohotovosť.

Odpoveď :
Dobrý deň, paracetamol je vhodný na znižovanie zvýšenej teploty u dieťaťa, dávkovanie a intervaly závisia od hmotnosti dieťaťa. Je vhodné používať aj prípravky s obsahom ibuprofenu v dávkovaní určenom v jednotlivých prípravkoch. Je možné použiť striedavo aj oba prípravky a to systémom o 12:00 paracetamol o 18:00 ibuprofen o 24:00 paracetamol a o 6:00 ibuprofén. Zábaly ako popisujete nie sú vhodné. Pri takomto type zábalu sa pod mokrým uterákom vytvorí mikroklíma a horúce telíčko dieťaťa sa následne prehreje. Odporúčame prikladať ľadové obklady na stehennú a zápästnú tepnu na oboch končatinách až do rozpustenia ľadu a vlažné sprchy. Ak takáto metóda nezaberie je potrebné navštíviť lekára.

Tím S.O.S lekárne 

 

Otázka :
Dobrý deň, mám časté problémy so slzením oka. Pracujem ako obchodný zástupca a veľa času trávim v aute pri zapnutej klimatizácii alebo kúrení a potom do neskorého večera pracujem na notebooku. Použil som lieky na zníženie slzenia ale stav sa mi zhoršil. Viete mi poradiť nejaký voľnopredajný prípravok na môj problém alebo musím navštíviť lekára.

Odpoveď :
Dobrý deň, Vami popisované problémy nasvedčujú na ochorenie oka tzv. Syndróm suchého oka. Klimatizácia vysušuje sliznicu oka a lcd monitor spôsobuje, že pri práci málo žmurkáte a tým sa nezvlhčuje sliznica oka a následne dochádza ku kompenzačnému slzeniu. Odporúčame OTC prípravky Sensivit očné kvapky alebo Ocuhyl C očné kvaky. Pokiaľ by Vám niektoý z týchto nepomohol je na mieste navštíviť očného lekára.

Tím S.O.S lekárne 

 

Otázka :
Dobrý deň, Mám často problémy s hemoroidmi. Na liečbu používam lokálne maste alebo čípky, ale často sa mi problém rýchlo vráti alebo ho neviem niektorými prípravkami riešiť. Viete mi poradi´t nejaký OTC prípravok

Odpoveď :
Dobrý deň, Váš zdravotný problém je možné vyskúšať liečiť prípravkami na vnútorné použitie. Odporúčame 2 krát denne po 3 tablety po dobu 4 dní prípravok s obsahom mikronizovaného diosmínu a hesperidínu (Detralex, Venalex). Po tejto dobe by mal zdravotný problém ustúpiť a následne je dobré ak uživate po dobu 3 dní 2 tablety ráno a 2tablety večer. Udržiavacia terapia je 2 tablety denne najlepšie užiť ráno, odporúčame užívať do jedného mesiaca, resp. podľa potreby.

Tím S.O.S lekárne 

 

Otázka :
Dobrý deň chcem sa opýtať mám staršieho pacienta, ktorý pravidelne chodieva do našej lekárne a užíva viacero liekov, medzi inými aj Warfarín, aké analgetikum je vhodné pre tohto pacienta, ďakujem za odpoveď.

Odpoveď :
Dobrý deň, Warfarín je liek s väčšinovou väzbou na plazmatické bielkoviny, preto pre takéhoto pacienta nie sú vhodné nesteroidné antiflogistiká typu ibuprofen, naproxen či diklofenak. Pri užívaní warfarínu sú vhodné ako analgetikum prípravky s obsahom paracetamolu.

Tím S.O.S lekárne